Sokak Adları...

Yerel basından öğrendiğimize göre Datça Belediye Meclisi son toplantısında, kayıtlarda numara ile yer alan bazı sokaklara ad verilmesi önerisi görüşülmüş. Bu gelişme; benim sokaklara, caddelere, parklara vb. kentsel ortak alanlara ilişkin kişisel tercihim açısından sevindirici bir gelişme. Ben, insanların yaşadığı alanların, her gün gelip geçtikleri sokakların o insanlarla bütünleşen bir ruh taşıması gerektiğine inananlardanım. Kuru kuruya bir rakamdan ibaret olan –örneğin- 276. sokak yerine –yine örneğin- Kanarya sokak ya da Begonvil sokak... Eğer daha önce o sokakta oturmuş sevilen sayılan bir kişilik söz konusuysa –örneğin- Hasan Öğretmen sokak... gibi. Rakamla anılan sokaklar, bilim kurgu filmlerinde adı olmayıp da rakamla numaralandırılan ruhsuz robotları çağrıştırıyor bana.

 

Ben İskele Mahallesi 362. sokakta oturmaktayım ve düşündüm de ruhsuz rakamlardan kurtarılıp adlandırılan sokaklarda oturanlar kadar bir Datçalı olarak benim de sokağıma bir ad verilmesini isteme hakkım var. Ardından, bu adın ne olabileceği konusu var tabii. Bu ad öyle bir ad olmalı ki, sokak o adı hak etmiş olsun, o ad da sokağa cuk otursun, yakışsın! Fazla düşünmeye gerek kalmadan bizim sokak için en uygun adı bulup bir kenara yazıverdim sorarlarsa söylemek üzere: Garip Sokak!

 

Niçin Garip Sokak? Efendim bu sokakta yıllarca toz toprak içinde oturduktan, yaz sıcaklarında yarım saat içinde bütün evi toz kapladığı için kapı pencere kapalı bunalarak oturduktan ve yine de toz belasından kurtulamadığımızdan, zamanın Belediye Yönetimi de “Param yok” diyerek ve ilerisi için bir yol yapım sözü vermediğinden, sokak ve site sakinleri olarak kendi aramızda 32 Milyar TL civarında bir para toplayarak kilitli taş satın alıp yolumuzu kendimiz yaptırdık.

 

Daha sonra bazı alt yapı sorunları gereği sokakta onarım gerektiğinde taşların sökülmesi, yeniden döşenmesi işi, Datça Belediyesi daha önemli işler peşinde olduğundan ve Simi Belediyesi de “Benim görev ve yetki alanımda değil” diyerek onarımları üstlenmediğinden, yine kendi üzerimize kaldı, kendi yağımızla kavrulduk. Sök tak, yağmur sel derken, girişi Belediye binasına 50 m. uzaklıktaki sokağımız motokros turizmi için çok elverişli bir parkura dönmüş durumda. Üç boyutlu olmadığı için fotoğraflardan sokağın halini anlamak mümkün olmuyor. Ben yine de bir fikir vermek amacıyla bir kaç fotoğraf koyacağım aşağıya. Sonuç olarak ona karar verdim ki, Belediye’nin görmezden geldiği bir sokak için en uygun ve en anlamlı isim: Garip Sokak...

 

Bu arada; Meclis toplantısıyla ilgili haberi okuduğum iki ayrı yerel gazetede haberler çelişkili. Yarımadanın Sesi gazetesinde “Toplantıda 64.sokağın “Nuri Kolcu Sokak”, 83.sokağın da “Osman Akkaraca Sokak” isimleriyle değiştirilmesi kararı oybirliğiyle kabul edildi” denilirken, Gazete Dadya’da “ Belediye Başkanı Tokcan... Nuri Kolcu olarak tabelası bulunan sokağın belediye kayıtlarında isim değişikliğine ilişkin herhangi bir kayda rastlanmadığını belirterek, bu sokağın kayıtlarda yer aldığı gibi 83 üncü sokak olarak adlandırılmasını istedi. 83 üncü sokağın isminin iadesi üyelerin oy birliğiyle kabul edildi.”deniliyor.

 

Ben anlama özürlü olduğum için anlayamamış olabilirim. O yüzden, eğer bir gün Belediye web sitesi yoğun bakımdan çıkar ve yayına girer de Belediye Meclis kararlarını oradan okumak mümkün olursa, işin aslını oradan öğrenebileceğimi umuyorum. Yarımadanın Sesi’nin dediği gibi 64. sokağın adı Nuri Kolcu sokak mı oldu... Yoksa Gazete Dadya’nın dediği gibi Nuri Kolcu sokağın ismi iade edilerek yeniden 83 üncü sokak mı oldu...

 

Bu arada, Özbel'deki parka Türkan Saylan adının verilmiş olmasını da alkışlıyorum.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayın Orhan Keskinsoy'un konuyla ilgili gönderdiği açıklamayı aşağıya alıyor ve bu bilgilendirme için kendisine teşekkür ediyorum.

 

Hocam;

 

Kolcuoğlu Sokağı(sokak değil) ile Akkaraca Sokağı doğrusudur. Ancak anlaşılmayan şu. Sokakların bir de tanım numarası var. sizin sokağın adına GARİPLER SOKAĞI  desek bile yine o sokağın tabelasının bir yerinde Tanım Numarası(TN) olacaktır. Yanlışlık buradan kaynaklanıyor sanırım. Belediyenin Veb sitesi de en kısa zamanda hizmette olacaktır. Bir şey daha diyeyim. Eğer boş zamanınız olursa Belediye Meclis toplantılarımızı izleyebilirsiniz.  Selamlar.

 

Orhan Keskinsoy

 

 

Datça Biziz’in Notu: Bu açıklama haklı olarak sadece Belediye Meclisinde görüşülen konuyla ilgili olarak sokak tabelalarına ilişkin bilgiyi içermektedir ve tamamlayıcı bir bilgi notudur. Aynı haberin iki yerel gazetede birbirine zıt bilgiler içermesine ilişkin olarak bir açıklama olmasını beklemek –kaynağı Sayın Keskinsoy olmadığından- elbette büyük bir haksızlık olur.

 

İki gazetede aynı haberde;

 

a)    Yarımadanın Sesi Nuri Kolcu Sokak (gazetede böyle yazıyor, Nuri Kolcuoğlu sokağı değil) Tanım Numarasını 64 olarak belirtmişken, Gazete Dadya aynı sokağın Tanım Numarasını 83 olarak yazmış.

b)    Yarımadanın Sesi 64. sokağın adının “Nuri Kolcu Sokak” olarak değiştirildiğini yazarken, Gazete Dadya Nuri Kolcu sokağın isminin 83. sokak olarak değiştirildiğini belirtiyor.

 

İki gazete haberi arasındaki çelişki ve zıtlığın ne olduğunu biraz olsun açıklayabildiğimi sanıyorum. Bu zıtlıkları açıklayacak olanlar da elbette ki gazete editörleridir, yoksa Sayın Keskinsoy değil...

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !